Upraszczamy przepisy dla kierowców. Czasowe wycofanie z ruchu możliwe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów

Wicemarszałek Stanisław Tyszka i poseł Paweł Szramka przedstawili w poniedziałek projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym zrównujący uprawnienia właścicieli wszystkich pojazdów w zakresie prawa do czasowego wycofania pojazdu z ruchu. To kolejna inicjatywa w ramach akcji #PoniedziałekWolności.

Projekt ustawy przedstawiony przez posłów Kukiz’15 zrównuje uprawnienia właścicieli pojazdów w zakresie prawa do czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Rezultatem nowelizacji prawa o ruchu drogowym będzie stworzenie możliwości czasowego wycofania z ruchu wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Dodatkowo projekt zakłada, że czas na jaki pojazd ma zostać wycofany będzie określany przez właściciela pojazdu. Zmianie nie ulegnie natomiast sama procedura czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

Obecnie czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy wyłącznie samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Możliwości takiej nie mają natomiast właściciele pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a zatem właściciele samochodów osobowych i motocykli.

Zdaniem wicemarszałka Tyszki pominięcie pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony w katalogu pojazdów, które mogą podlegać czasowemu wycofaniu z ruchu nie znajduje logicznego wytłumaczenia. Nie ma bowiem powodów, dla których właściciele pojazdów będących w procesie rekonstrukcji, długotrwałej renowacji, czy zwyczajnie nieużywanych mają ponosić koszty składek za polisy OC, które nie są wykorzystywane.

Paweł Szramka wskazał, że brak możliwości czasowego wycofania z ruchu każdego zarejestrowanego pojazdu uderza w miłośników zabytkowych aut, posiadaczy motocykli, które są często używane sezonowo oraz kierowców poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdyż nawet auto, które jest całkowicie niesprawne wymaga pełnego ubezpieczenia OC.

Jak wskazali posłowie Kukiz’15 postulowana umożliwi właścicielom pojazdów skorzystanie ze specjalnych warunków polis ubezpieczeniowych. Osobom, które czasowo wycofały pojazd z ruchu przysługuje bowiem obniżenie wysokości składki z tytułu ubezpieczenia OC w wysokości nie mniejszej niż 95% za okres, gdy pojazd jest wycofany z ruchu. Jest to o tyle istotne, że składki z tytułu ubezpieczenia OC uległy ostatnio znacznemu podwyższeniu.

Projekt klubu Kukiz’15 to jedenasta odsłona akcji #PoniedziałekWolności, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu inicjatyw, które poszerzających sferę wolności Obywateli lub ograniczających biurokrację. Projekty poprzednio zgłoszone w ramach Poniedziałku Wolności to: wprowadzenie obowiązku publikowania rejestru umów, likwidacja gabinetów politycznych w samorządach, likwidacja Polskiej Organizacji Turystycznej, wprowadzenie najprostszej deklaracji VAT w Europie oraz tzw. dnia podatkowego, obniżenie podatku VAT na e-booki, e-prasę i ubranka dziecięce, a także zniesienie akcyzy na samochody osobowe.

Pobierz: Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym

9 wpisy
 1. wypass
  wypass says:

  popieram. mam 7 zabytkowych aut. przecież nie jeżdżę wszystkimi na raz!! a 3 następne składam reperuje maluje co trwa nie raz 5 lat i ja za każdy rok mam płacić!!!?? złodziejstwo POPIERAM KUKIZ 15!!

  Odpowiedz
 2. AK
  AK says:

  Bardzo dobry pomysł!
  Mieszkam w Szwecji i tu jest tak od dawna, pomijam fakt że czasowe wyrejestrowanie robi się w minutę przez internet… 😉

  Odpowiedz
 3. Stacje Demontazu
  Stacje Demontazu says:

  super teraz tylko zacząć skupować graty i rozbierać w stodole i na Allegro 🙂 po co spełniać warunki dla
  Stacji Demontazu 🙂 niech się inni martwią 🙂 . Jednak ten kraj to dziki zachód . —– tu nie ma
  Żadnych zasad . 🙂 a przepraszam jedna wazystko robić na przeciw prawu , proponuje iść po rozum do głowy ,

  Odpowiedz
 4. FenX
  FenX says:

  Idiotyzmem jest nie miec takiej opcji, oby doszło do skutku. Nie wiem kto by tego noe poparł, chyba jedynie ubezpieczyciele

  Odpowiedz
 5. los santos
  los santos says:

  Posiadam dwa autka, gdzie jedno jest uzywane tylko i wylacznie w sezonie letnim A OC trzeba placic. Gdyby to wdrozyc bylo by pięknie,

  Odpowiedz
 6. Piotrek
  Piotrek says:

  Po wprowadzeniu stawki OC za samochody w ruchu pójdą jeszcze bardziej w górę. Bo kasa musi się zgodzić przecież 🙂

  Odpowiedz

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Prosimy o wpisanie ich poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *