Likwidacja gabinetów politycznych w samorządach

Kukiz’15 złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy, który zakłada likwidację „gabinetów politycznych” w samorządach. Chodzi o stanowiska asystentów i doradców, które zostały wprowadzone 1 stycznia 2009 r. ustawą o pracownikach samorządowych. Takich stanowisk może być w całej Polsce potencjalnie nawet około 10 tysięcy. 

„Gabinety polityczne” to synekury partyjne, utrzymywane z podatków. Na te stanowiska nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji i kompetencji, dlatego asystenci i doradcy dobierani są według politycznego klucza partyjnego. Projekt zakłada usunięcie przepisów dotyczących „gabinetów politycznych”, funkcjonujących na szczeblu samorządowym – przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.

Kukiz’15 dąży do zmniejszenia zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej, a zwiększenia skuteczności oraz oszczędności. Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Poniedziałku Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Poprzednio zgłoszone zostały projekty dotyczące: likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. dnia podatkowego, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę oraz utworzenia Polskiego Instytutu Żywności.

Likwidacja gabinetów politycznych w samorządach – projekt

0 wpisy

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Prosimy o wpisanie ich poniżej.

Dodaj komentarz