Kukiz’15 chce zwrócić Polakom ich pieniądze z OFE

Kukiz’15 chce zwrócić Polakom ich pieniądze z OFE

Kukiz’15 przedstawił w Sejmie projekt ustawy zakładający przekazanie środków pozostałych w OFE na indywidualne konta, z których oszczędzający będą mogli wypłacić swoje pieniądze.

„Kukiz’15 ma zupełnie inne podejście do pieniędzy obywateli niż PO i PiS. Zamiast zadłużania kolejnych pokoleń i podnoszenia podatków na sfinansowanie kolejnych kiełbas wyborczych proponujemy przywrócenie elementarnej sprawiedliwości i zwrócenie Polakom tego, co do nich należy. Rząd Platformy Obywatelskiej zagrabił ponad 150 mld zł pieniędzy należących do obywateli z OFE. Obawiamy się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje grabież tego, co w OFE pozostało, żeby móc sfinansować swoje wyborcze „prezenty”. Nasza ustawa umożliwi stopniowe i zwolnione od podatku wypłacanie pieniędzy z OFE. Przywrócimy obywatelom możliwość dysponowania ich własnością. To jest ponad 160 mld zł, które należą do Polaków, a nie do rządu. Tylko zwrot pieniędzy z OFE obywatelom może przywrócić elementarne zaufanie Polaków do systemu emerytalnego” – mówił Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15.  

Projekt ustawy przedstawiony przez Kukiz’15 zakłada przeniesienie całości środków zgromadzonych na OFE do dobrowolnych funduszy emerytalnych. Aktywa zgromadzone w dobrowolnych funduszach emerytalnych będą mogły zostać zbyte przez oszczędzających. Zabezpieczona będzie jednak stabilność rynku finansowego, bowiem likwidacja środków z OFE będzie następowała w tempie maksymalnie 2,5% aktywów kwartalnie.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Poniedziałku Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Kukiz’15 zgłosił już m.in. projekt ustawy antykorupcyjnej oraz projekty dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz likwidacji subwencji partyjnych.

Pobierz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw

0 wpisy

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Prosimy o wpisanie ich poniżej.

Dodaj komentarz