Kukiz’15 chce zniesienia finansowania partii z budżetu

Kukiz’15 chce zniesienia finansowania partii z budżetu

Kukiz’15 przedstawił projekt ustawy zakładający likwidację dotacji i subwencji dla partii politycznych.

„Ponad 200 mln zł z budżetu państwa ma zostać przeznaczone w tej kadencji Sejmu na partyjne subwencje z budżetu państwa. Te pieniądze mogłyby zostać wydane bardziej sensownie niż na billboardy, spoty, gadżety i synekury dla działaczy” – mówi Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz’15. „Scena polityczna w Polsce, zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym jest zdominowana obecnie przez partie polityczne. Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy jest finansowanie partii bezpośrednio z budżetu państwa. Likwidując subwencje i dotacje chcemy wyrównać szanse i skończyć z uprzywilejowaną pozycją partii politycznych. Obywatele dokładają się teraz przymusowo do finansowania partii, nawet jeśli całkowicie nie zgadzają się z ich programem. Z budżetu powinny być finansowane wyłącznie te zadania, które powinno wykonywać państwo, a działalność partii politycznych się do tych zadań nie zalicza”.

Zdaniem polityków Kukiz’15 zniesienie finansowania partii politycznych pozwoli na aktywny i szerszy udział obywateli i ich stowarzyszeń w sprawowaniu władzy publicznej. Dotychczasowy model finansowania sprzyjał głównie większym partiom politycznym, co w praktyce doprowadziło do powstania duopolu PO–PiS.

Wyniki referendum ogólnokrajowego z dnia 6 września 2015 r. wskazują, że obywatele przeciwni są zasilaniu działalności partii politycznych ze środków budżetowych. Prawie 2 mln osób głosujących wówczas w referendum opowiedziało się przeciwko utrzymaniu dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Poniedziałku Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Kukiz’15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące likwidacji podatku Belki, obniżenia VATu na ebooki, prasę i ubranka dziecięce.

 

Pobierz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych oraz o zmianie ustawy kodeks wyborczy

0 wpisy

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Prosimy o wpisanie ich poniżej.

Dodaj komentarz