Kukiz’15 chce, żeby za długi partyjne płacili politycy

Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt ustawy zakładający odpowiedzialność majątkową członków zarządu partii za niespłacone długi.

„W obecnym stanie prawnym odpowiedzialność za część długów likwidowanej partii przechodzi na Skarb Państwa. To skandal, żeby za długi, które przez swoją lekkomyślność narobili politycy mieli płacić obywatele. Dlatego składamy projekt ustawy zakładający odpowiedzialność majątkową członków zarządu likwidowanej partii politycznej za długi, na których pokrycie nie starczy majątek tejże partii. Takie rozwiązanie będzie sprzyjać prowadzeniu racjonalnej gospodarki finansowej przez osoby z zarządów partii politycznych, które dwa razy będą musiały się zastanowić zanim zaciągną długi w imieniu partii. Ponadto, nasz projekt wyklucza możliwość umorzenia długów partii wobec Skarbu Państwa. W przeszłości zdarzały się przypadki umorzenia długów partii politycznych względem Skarbu Państwa, jak choćby umorzenie długów Porozumienia Centrum w 2007 r. przez byłego działacza tej partii, Wojciecha Jasińskiego, będącego wówczas ministrem Skarbu Państwa. Niech za partyjne długi płacą politycy, a nie obywatele” – mówił wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Poniedziałku Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Kukiz’15 zgłosił już m.in. projekt ustawy antysitwowej oraz projekty dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, obniżenia VAT-u na ubranka dziecięce oraz likwidacji subwencji partyjnych.

 

Pobierz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych

0 wpisy

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Prosimy o wpisanie ich poniżej.

Dodaj komentarz